Wydarzenia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/lomzalo3/public_html/templates/dd_freegames_105/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Marcin Mikołajczyk
Odsłony: 1392


W I półroczu 2018 roku opracowaliśmy projekt współpracy młodzieży naszej szkoły z młodzieżą z Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie pt.: „Młodzież dla niepodległej. Wy o Nas, My o Was.", który jest częścią projektu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” „Razem dla Edukacji” przygotowanego w oparciu o ministerialny program „Rodzina Polonijna”. Hasło tego przedsięwzięcia nie jest przypadkowe, ponieważ - jak wszyscy wiemy - w 2018 roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To doniosłe wydarzenie przypomina nam o wielkiej odpowiedzialności jaką jest kształtowanie postaw patriotycznych, nauka nowoczesnego patriotyzmu, otwartego, spajającego cały naród bez względu na miejsce zamieszkania czy różnice światopoglądowe.
Celem realizowanego przez nas projektu jest poznanie lokalnych bohaterów walk o niepodległość, historii naszych małych Ojczyzn oraz miejsc ważnych dla społeczności lokalnej i kraju. Nasze działania przyniosą wymierne efekty w postaci prezentacji multimedialnych „My o Was, Wy o Nas”. Stworzymy też kalendarz na 2019 i 2020 rok.
Pierwszym etapem realizacji projektu była wizyta w Łomży uczniów z Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie w dniach 11- 14 września 2018r. Czterodniowe spotkanie obfitowało w wydarzenia o charakterze naukowym i kulturalnym. Pierwszego dnia młodzież z Litwy miała możliwość zwiedzenia Łomży i jej zabytków. Wieczorem uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach integracyjnych, pełnych zabaw i konkursów. Kolejny dzień rozpoczął się od bardzo ciekawego wykładu dotyczącego najważniejszych postaci związanych z Ziemią Łomżyńską. Zapoznaliśmy się również z wystawą „Łomża w dokumentach”. Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie poznaliśmy historię rodu Lutosławskich oraz zwiedziliśmy ekspozycję muzealną. Kolejnym punktem była wizyta w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi, gdzie przy wspólnym ognisku dzieliliśmy się wrażeniami i zbieraliśmy siły do dalszych projektowych działań. Po powrocie przeprowadziliśmy, przygotowaną poprzedniego dnia, ankietę dotyczącą historii Łomży. Okazało się, że wiedza mieszkańców naszego miasta wymaga uzupełnienia. Ostatnim wydarzeniem, w którym uczestniczyliśmy tego dnia była gra miejska „Bohaterowie Ziemi Łomżyńskiej”. Mimo że rywalizacja była zacięta, to przyniosła nam wiele pozytywnych emocji. Trzeci dzień zapowiadał się równie pracowicie. Rano zwiedziliśmy wystawę „Łomża dawniej i dziś” w Muzeum Północno- Mazowieckim w Łomży. Chcąc lepiej poznać sylwetkę Adama Chętnika wybraliśmy się do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Kolejnym etapem była wycieczka do Białegostoku, gdzie zwiedziliśmy pałac Branickich oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Ostatnim punktem tego dnia był przepiękny musical „Doktor Żywago” w Operze i Filharmonii w Białymstoku. Pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Łomży. Ostatni dzień spędziliśmy na przeanalizowaniu ankiet skierowanych do Łomżan, dzieleniu się wrażeniami oraz opiniami dotyczącymi realizacji projektu. Podczas pożegnania na chwilę na naszych twarzach pojawił się smutek, lecz szybko ustąpił, ponieważ jak wszyscy wiemy widzimy się już w październiku na Litwie, aby kontynuować nasz projekt.

 

- ,,Okres pobytu w Łomży był wspaniały i bardzo wesoły. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, z którymi odnalazłam wspólne zainteresowania, najwięcej w sferze muzyki. Było wiele ciekawych wycieczek oraz zajęć. Muszę stwierdzić, że już tęsknię za nowymi przyjaciółmi, lecz cieszy mnie to, że za miesiąc znów się spotkamy”.

Alina Szimukonitie

- ,,Pobyt w Łomży z pewnością będę pamiętała długo. W ciągu czterech spędzonych dni miałam okazję zwiedzić dużo ciekawych miejsc, poszerzyć zakres swojej wiedzy o polskich miastach, zaprzyjaźnić się z nowymi ludźmi. Myślę, że wyjazd można zdecydowanie określić jako idealny”.

Donata Wojtkiewicz

- ,,W ciągu tych czterech dni spędzonych w Łomży miałam okazję udoskonalić swoją polską mowę, zwiedzić nowe miejsca, poznać wspaniałych ludzi, usłyszeć wiele ciekawych informacji o miastach Polski. Do domu wróciłam wypoczęta, zmotywowana i natchniona na nowe wyzwania. Te dni były przepełnione pozytywną energią, uśmiechami, radością, zachwytem i innymi emocjami. Do Litwy przywiozłam tylko pozytywne wrażenia i jestem przekonana, że ten projekt zapamiętam na długo”.

Emilia Szumska

- ,,W dniach 11-14 września miałam możliwość zwiedzić piękne miasto - Łomżę. Teraz już wiem, że Łomża ma bardzo bogatą historię, ma wiele pięknych miejsc i wielkich bohaterów. Poznałam fantastycznych, twórczych i aktywnych ludzi. Czas minął szybko, lecz bardzo wesoło. Do domu przywiozłam wiele pozytywnych wrażeń. Przeżyte emocje nie w sposób opisać, po prostu trzeba to przeżyć. Jestem niezmiernie szczęśliwa. Bardzo czekam pobytu nowych przyjaciół tu na Litwie”.

Łoreta Mikielewicz

 

Spędzone wspólnie z naszymi gośćmi z Litwy dni zaowocowały w wiele wspomnień, które na długo zostaną w mojej pamięci. Udział w projekcie był naprawdę dobrym pomysłem. Nawiązałam nowe znajomości. (Mimo że na początku czuliśmy pewien dystans, szybko to uczucie znikło.) Odwiedziłam miejsca, które mnie zainteresowały oraz zgłębiłam historię regionu, w którym mieszkam i z którym się utożsamiam. Wspólnie uczyliśmy się, zwiedzaliśmy i podziwialiśmy piękno naszej Łomżyńskiej Ziemi. Najbardziej wyjątkowy okazał się być wyjazd do Filharmonii Podlaskiej. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy spektakl, który wywarł na nas piorunujące wrażenie. Czas, który spędziliśmy razem wydał się nam zbyt krótki, dlatego z niecierpliwością czekam na moment, w którym ponownie spotkam się z tymi wspaniałymi ludźmi.

Gabriela Włodkowska

 

Na pierwszy dzień projektu czekałem ze zniecierpliwieniem oraz delikatną ekscytacją może dlatego, że miałem pokazać nasze piękne miasto koleżankom i kolegom z Litwy. Ale kiedy wszyscy zebraliśmy się w klasie i czekaliśmy na naszych kolegów mogę śmiało powiedzieć że wszystkim udzielały się podobne emocje. No i nareszcie przyjechali !!!. Widać było, że są spięci. Na szczęście stres już minął, gdy przedstawiliśmy się sobie wzajemnie. Drugi dzień zaczęliśmy równie intensywnie jak pierwszy. Ruszyliśmy do Drozdowa zwiedzić dworek Lutosławskich. Oczywiście nie samą historią żyje człowiek, więc nie było opcji, aby nie odwiedzić Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Później mieliśmy zorganizowane ognisko, któremu towarzyszyła niesamowita atmosfera. Po powrocie do Łomży rozpoczęliśmy grę miejską ja zostałem strażnikiem pomnika Stacha Konwy. Wszyscy byli bardzo zdeterminowani i zaangażowani, co można było zauważyć po tym, że starali się, aby jak najszybciej odgadnąć zagadki.
Niestety w piątek musieliśmy pożegnać naszych znajomych z Litwy. Praktycznie wszyscy byli uśmiechnięci, ponieważ wiedzieli, że zobaczymy się jeszcze u nich w Butrymańcach.

 Szymon Wądołowski

 

Według mnie projekt "Razem dla edukacji" przyniósł wiele korzyści. Dowiedziałem się wiele o kulturze mojego regionu i na Litwie. Jako uczestnicy projektu mieliśmy przeróżne zadania, poczynając od wymyślania pytań do ankiety, a kończąc na zabawie terenowej, która jeszcze bardziej zacieśniła nasze więzi. Spędziliśmy razem 4 dni, wszystkie były bardzo aktywne i pełne wrażeń. Z niecierpliwością czekam na spotkanie z nowymi kolegami na Litwie.

Cezary Wiśniewski

 

Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie
Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie Projekt współpracy szkół partnerskich III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie

Kategoria: /