Wydarzenia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/lomzalo3/public_html/templates/dd_freegames_105/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Sławomira Głasek
Odsłony: 788

 

  “Bogatym jest nie ten kto posiada, lecz ten kto daje” Jan Paweł II

Wielu z nas myśli, marzy o tym, by być bogatym. Bogactwo mierzone jest różnymi miarami. W naszej szkole znajdują się uczniowie, dla których bogactwo mierzone jest sercem.
Są to nasi szkolni wolontariusze, którzy dobrowolnie, bezpłatnie, odpowiedzialnie, wykonują różnorodną pracę na rzecz innych. Brali udział w akcjach charytatywnych, zbierali pieniądze, zabawki, słodycze lub oddawali krew. Byli też tacy, którzy przez wiele tygodni, systematycznie spotykali się z dziećmi, pomagając im w odrabianiu lekcji. W ramach współpracy z CPZ w Łomży systematycznie do rodzin z pomocą chodziły; Dominika Turkowska, Małgosia Borzymowska, Kornelia Nadolna, Julia Brakoniecka i Julia Grala z klasy I e. Do świetlicy MOPS w Łomży raz w tygodniu chodziły: Kasia Świderska z klasy I a, Małgosia Kalska z klasy I d, Nikola Chojnowska i Oliwia Włodkowska z klasy II b. O swoich doświadczeniach chętnie opowiedziały:

„Na jesieni 2018 r. zaczęłam pracować jako wolontariusz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży. Moja pomoc polegała na tym, że pomagałam dzieciom w nauce i spędzałam czas wolny z innymi wolontariuszami w świetlicy MOPS w Łomży. Zazwyczaj był to każdy wtorek w godzinach 15.00-17.00. Po odrobionych lekcjach, czasem tłumaczeniu trudnych tematów, graliśmy w gry planszowe, bawiliśmy się, czy po prostu rozmawialiśmy. Na spotkaniach nigdy się nie nudziłam, najczęściej było bardzo wesoło, panowała miła atmosfera, każdy był dla siebie przyjazny i pomocny. Dzięki tej pracy nauczyłam się, jak słuchać innych, jak z nimi rozmawiać oraz przekazywać wiedzę. W listopadzie miałam możliwość wzięcia udziału w ciekawym szkoleniu, na którym dowiedziałam się dużo o wolontariacie. Zachęcam wszystkich, którzy mają czas na wolontariat, w każdej formule, jest to dobre doświadczenie i daje dużo satysfakcji.”     (Małgorzata Kalska z I d)

„Wolontariat łączy ludzi z innymi. Nasz wolny czas owocuje nabywaniem nowych znajomości oraz zwiększeniem poczucia własnej wartości i przynależności do grupy. Możemy wykazać się w obszarach, które są nam bliskie i znane. Myśląc o wolontariacie, odczuwam dumę. Dla mnie jest to sposób na odkrywanie siebie.”
„W listopadzie ukończyłam szkolenie „Wolontariat i wolontariusze” organizowane przez Podlaską Sieć Wolontariatu. Zdobyłam tam wiedzę, którą wykorzystuję w swoich kontaktach z dziećmi. Od września pomagam innym, młodszym kolegom i koleżankom w odrabianiu lekcji i nauce. Uważam, że jest to dobra forma integracji i pomocy. Podopieczni chętnie przychodzą na zajęcia i korzystają z mojego/naszego wsparcia.” (Katarzyna Świderska z I a)

Dziękując każdej z Was za pracę i czas posłużę się cytatem wspomnianego Jana Pawła II, który mówił „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Zaangażowanie się w działalność charytatywną wynika z ogólnego podejścia do życia, chęci dzielenia się z innymi, wewnętrznych motywacji. W naszej szkole, mieście, Polsce niewielu angażuje się w pracę na rzecz innych. Różnorodne źródła podają, że daleko nam do innych krajów europejskich czy skandynawskich.


Z czego to wynika?
Każdy z nas sam powinien sobie na to pytanie odpowiedzieć.
Zachęcam Was do dzielenia się swoim czasem, umiejętnościami i pasją. Jeśli chcecie zostać wolontariuszem, zapraszam do korzystania ze szkolnej oferty lub zainteresowanie się i współpracą z Centrum Wolontariatu, przy tworzeniu projektu realizowanego przy współfinansowaniu środków z budżetu Miasta Łomża do 20 grudnia 2019 r.
Zainteresowani mogą pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przygotowała: Sławomira Głasek - pedagog

Kategoria: /