Wydarzenia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/lomzalo3/public_html/templates/dd_freegames_105/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Nauczyciele historii
Odsłony: 941

Ludzie nieoświeceni, nieobeznani z dziejami, jednego pewnego kroku
nie są w stanie uczynić dla przyszłości.
                                                                        /Leon Rzeczniowski/

Tak pisał w II połowie XIX wieku Leon Rzeczniowski, nauczyciel historii i geografii w łomżyńskiej szkole powiatowej, kierowanej przez botanika Jakuba Wagę. Jednak, aby ten krok i przyszłość uczynić pewną, rozpalić chęć działania na rzecz ojczyzny i swego miasta, trzeba wiedzę i doświadczenie wieków minionych przekazywać i pokazywać. Dzieje się tak m. in. za sprawą zajęć, warsztatów i konkursów.
25 października odbyły się w naszej szkole eliminacje szkolne interaktywnego konkursu historycznego „ŁOMŻA - 600 LAT MIASTA” wzięło w nich udział 30 uczniów z naszej szkoły. Wyłoniono wówczas pięcioosobową drużynę, reprezentującą III LO w miejskim finale. W skład drużyny weszli:
1. Gabriela Modzelewska kl. I e
2. Arek Kuligowski kl. I e
3. Patryk Sekściński kl. III b/c
4. Cezary Wiśniewski kl. III f
5. Tomek Świerczyński kl. I e
Zwycięzcy tego etapu otrzymali w nagrodę monografię – „Łomża na przestrzeni dziejów.”
Natomiast 20 listopada 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży odbył sią już miejski finał konkursu. Do walki stanęło 8 drużyn, reprezentujących łomżyńskie szkoły ponadgimnazjalne.
Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 21 pytań, dotyczących przeszłości i teraźniejszości naszego miasta. Pytania były ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące np. „Jakie cyfry, znaki są umieszczone na ratuszowym zegarze: kropki, kreski, cyfry rzymskie, czy arabskie?”.
Na wynik drużyny miały wpływ wiedza, refleks i strategia. Klasyfikacja drużynowa i indywidualna zmieniała się po każdym pytaniu. Po trudnej i emocjonującej walce, której towarzyszyło wsparcie kibiców /uczniów klasy IId/ i Pani Profesor Grażyny Sobiszek, drużyna III Liceum Ogólnokształcącego im Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży zdobyła… I miejsce! Brawo!
A oto klasyfikacja indywidualna naszych uczniów:
1. miejsce Patryk Seksciński
2. miejsce Cezary Wiśniewski
4. miejsce Gabriela Modzelewska
5. miejsce Arkadiusz Kuligowski
10. miejsce Tomasz Świerczyński
Za pierwsze trzy miejsca były też nagrody rzeczowe : w klasyfikacji drużynowej szkoły otrzymały rzutnik multimedialny, a w klasyfikacji indywidualnej nagrodą był tablet. Organizatorom gratulujemy pomysłu i ciekawej formuły konkursu, zwycięzcom natomiast wiedzy , refleksu i doskonałej strategii.

Zespół nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie

Finał konkursu „ŁOMŻA - 600 LAT MIASTA” Finał konkursu „ŁOMŻA - 600 LAT MIASTA” Finał konkursu „ŁOMŻA - 600 LAT MIASTA”   

Kategoria: /